Performance Credits
Snow Patrol Primary ArtistThe Walkmen Primary Artist
Wolfmother Primary Artist
The Flaming Lips Primary Artist
Sounds Under Radio Primary Artist
Jet Primary Artist
The Wyos Primary Artist
Chubby Checker Primary Artist
Black Mountain Primary Artist
Simon Dawes Primary Artist
Rogue Wave Primary Artist
The Killers Primary Artist
Yeah Yeah Yeahs Primary Artist
The Oohlas Primary Artist
Coconut Records Primary Artist
The Dohlas Primary Artist
Wasted Youth Orchestra Primary Artist
Beatsteaks Primary Artist
Jacknife Lee Guitar,Keyboards
Jason Falkner Keyboards
Tim Davis Vocals
Technical Credits
Dave Sardy Audio Production,Mixing,Producer,Session ProducerJordan Tappis Audio Production,Executive Producer
Lia Vollack Audio Production,Executive Producer
Trent Bell Engineer
Stephen Marcussen Mastering
Paul Wilson Composer
The Flaming Lips Composer,Producer
Wolfmother Arranger
Mark Stoermer Composer
Jacknife Lee Engineer,Producer,Programming
Brandon Flowers Composer
Greg Eklund Composer
Cenzo Townshend Mixing
Nick Zinner Composer
Greg Fidelman Mixing,Engineer,Mixing Engineer
Greg Gordon Engineer
Dean Maher Engineer,Second Engineer
Jon Gray Engineer
Blake Mills Composer
Ryan Castle Mixing,Engineer,Pro-Tools,Vocal Editing,Digital Editing,Mixing Engineer,Digital Compilation
Neil Comber Mixing Assistant,Mixing Engineer
Clifton Allen Engineer,Second Engineer
Andy Brohard Editing,Engineer,Pro-Tools,Vocal Editing,Digital Editing
Gary Lightbody Composer,Lyricist
Hank Ballard Composer,Lyricist
The Killers Producer
Dave Fridmann Producer
Zach Rogue Composer
Chris Decocco Engineer,Second Engineer
Brian Chase Composer
John Agnello Engineer
Rory Carlile Composer
David Keuning Composer
Mike Einziger Producer
Alan Moulder Producer
Graham Hope Engineer,Second Engineer
Stewart Whitmore Digital Editing
James Banbury Arranger,String Arrangements
Black Mountain Composer
Andrew Stockdale Composer
Jonathan Quinn Artist,Composer
Taylor Goldsmith Composer
Olivia Stone Composer
Nigel Walton Editing
Douglas Wilson Composer
Bradley Oliver Composer
Sonny Sanchez Composer
Karen Orzolek Composer
Henry Ballard Composer
Daragh Dukes Composer
Jason Schwartzman Composer
Mark Eklund Composer
Nic Cester Composer
Cameron Barton Engineer,Assistant,Project Manager,Second Engineer,Assistant Engineer
Mathieu Bitton Design,Art Direction
Will Hoffman Engineer,Producer
Mike Piscitelli Musician,Creative Director
Stephen Price Engineer,String Engineer
Chris Cester Composer
Greg Gidelman Engineer
James Frazaa Engineer,Second Engineer
Nicole Harding Project Coordinator
Sam Bell Editing,Engineer
Scott Booker Producer
Justin Stanley Engineer,Vocal Engineer
Tom Simpson Composer
Lang Freeman Composer
The Walkmen Composer,Producer
Dani Castelar Assistant,Assistant Engineer
Brendan O'Brien Mixing
Nathan Connolly Composer