Δεν μπορούμε να βρούμε το πραγματικό νόημα της ζωής με επίπονες προσπάθειες. Κάθε προσπάθεια να αποκτήσουμε επαφή με το Θεό μέσα από καλά έργα ή ενάρετες πράξεις είναι μάταιη. Η αναζήτηση του Θεού στη φύση ή στη φιλοσοφία οδηγεί επίσης σε αδιέξοδο. Οι άνθρωποι μπορούν να νιώσουν ότι είναι εντελώς αποκομμένοι από το Θεό. Γι’ αυτό και δεν έχουν καθόλου εσωτερική ειρήνη. Συνειδητά ή ασυνείδητα ξεκινούν να τον αναζητήσουν. Με τη λαχτάρα για το χαμένο παράδεισο να τους ταλανίζει, κάνουν ό,τι μπορούν για να ξεπεράσουν αυτόν τον αποχωρισμό ανάμεσα στους ίδιους και στο Θεό.
Το χέρι του Θεού, του Δημιουργού, έχει αφήσει το αποτύπωμά του στην ανθρωπότητα. Δημιουργηθήκαμε γι’ αυτόν. Ο σκοπός της ζωής μας δεν είναι η αυτοανακάλυψη ή η αυτοπραγμάτωση – αλλά να βρούμε το Θεό και μόνο.
Δεν μπορείς να αναζητάς το νόημα της ζωής χωρίς να αναζητάς το Θεό.
Είναι ένα ερώτημα που όλοι μας πρέπει να κάνουμε…αργά ή γρήγορα.